Kako bo slovenski Netis od ameriške vlade dobil 1,7 milijona dolarjev

Slovenski Netis je eno izmed šestih podjetij z vsega sveta, ki je konec junija z ameriško vlado podpisalo pogodbo o sofinanciranju razvoja tehnologij za zaščito zasebnosti pri uporabi in deljenju digitalnih dokumentov za potovanja in priseljevanje. V prvi izmed štirih faz so dobili slabih 200 tisoč dolarjev, preostali znesek, skupaj 1,7 milijona dolarjev, pa jim bo ameriška vlada postopoma nakazovala v prihodnjih dveh letih, če bodo dosegli cilje, ki so pogoj za prehod v naslednjo fazo.

V prvi fazi gre za preverjanje koncepta, v naslednjih pa bodo razvili prototip in izvedli pilotni test v operativnem okolju. »Želimo priti do konca, saj je to izjemna priložnost in potrditev našega dosedanjega dela,« je dejal Sebastjan Pirih, vodja marketinga in poslovnega razvoja v Netisu.

Podpora razvoju komponent za digitalizacijo dokazil

Razpis, na katerega so se prijavili, je objavil direktorat za znanost in tehnologijo pri ameriškem ministrstvu za domovinsko varnost (DHS). Gre za razpis v okviru programa SVIP (Silicon Valley Innovation Program), prek katerega se DHS povezuje z zagonskimi podjetji in z njimi skupaj rešuje specifične izzive, s katerimi se srečujejo različne vladne službe, kot sta Služba ZDA za državljanstvo in priseljevanje (USCIS) ali Carinska in mejna zaščita (CBP). Njuni uslužbenci vsak dan preverijo ogromno ljudi, zato želijo z digitalizacijo postopkov pospešiti procese.

Tokratni razpis se je osredotočal na razvoj komponent za digitalizacijo dokazil po odprtih standardih W3C in VCDM. Kot izziva sta bili navedeni dve področji, in sicer nadgradnja digitalnih denarnic ter razvoj komponent za preveritelje – to so organizacije, ki preverjajo verodostojnost digitalnih dokazil. »Vsako podjetje je moralo navesti svoje prejšnje dosežke, argumentirati vizijo in predstaviti že razvito tehnologijo na tem področju,« je pojasnil Pirih.

Sebastjan Pirih na Netisovi stojnici na SVIP Demo Weeku.

Preverjanje digitalnih dokumentov z mobilnimi telefoni

Netis je na razpis prijavil predlog rešitve MIDVA, ki uporablja rešitve in komponente njihove platforme za digitalizacijo dokazil MyNextID. Platforma je zasnovana za digitalizacijo in preverjanje dokazil ter namenjena tako podjetjem, ki digitalizirajo različna dokazila (certifikati, potrdila, spričevala), kot tistim, ki ta dokazila preverjajo. Osrednja povezovalna točka je digitalna denarnica za končnega uporabnika, kjer so varno shranjeni različni dokumenti.

V okviru sodelovanja z DHS bodo razvijali komponento za preveritelje. Praktični cilj je inšpektorjem na mejnih prehodih omogočiti uporabo mobilnega telefona ali morebitne druge naprave za preverjanje dokumentov uporabnikov, s katerimi se izkažejo prek svoje digitalne denarnice.

Pomembno je zagotavljanje varnosti in zasebnosti

»Naša rešitev je sestavljena iz dveh delov. Prvi je platforma, ki uradu omogoča enostavno pooblastitev zaposlenih za preverjanje določenih dokumentov in spremljanje poteka preverjanj, drugi pa nadgradnja digitalne denarnice za inšpektorje oziroma osebje, ki izvaja preverjanje dokumentov,« je dejal Alen Horvat, tehnični direktor v Netisu. Kot je pojasnil, je pri tem odločilnega pomena zagotavljanje varnosti in zasebnosti. »To pomeni selektivno prikazovanje in preverjanje podatkov – torej le toliko, za kolikor je nekdo pooblaščen – ter interoperabilnost, da lahko z eno aplikacijo preverjajo različne dokumente različnih držav.«

Tehnični direktor Netisa Alen Horvat na predstavitvi rešitve MIDVA na SVIP Demo Weeku

DHS in njihovi uradi bi platformo MIDVA uporabljali za preverjanje digitalnih dokumentov državljanov, obiskovalcev države in priseljencev. Horvat ponazarja s primerom: popotnik po ZDA bi imel v svoji digitalni denarnici shranjene potovalne dokumente, kakršen je, na primer, ESTA, inšpektor pa bi imel pooblastilo za preverjanje teh dokumentov. Za identifikacijo posameznika in preverjanje veljavnosti dokumenta bi zadostovalo le preverjanje QR-kode brez razkrivanja drugih podatkov. »Možnosti za nadaljnjo uporabo so izjemno velike, saj gre za prilagoditev komponent, ki omogočajo avtoriziranim zaposlenim preverjanje veljavnosti kateregakoli ustrezno digitaliziranega dokumenta prek mobilnih naprav zgolj s skeniranjem QR-kode,« je dejal Horvat.

Cilja sta komercializacija in odkup

Pa obstaja verjetnost, da bodo uporabljali prav Netisovo rešitev? »Da, sofinanciranje pomeni, da obstaja velika verjetnost, da bodo našo platformo dejansko uporabljali,« je pojasnil Tomislav Mučić, direktor Netisa. »Program je namreč zasnovan tako, da že od začetka redno komuniciramo z uradom in sproti preverjamo, kako učinkoviti smo pri reševanju izzivov. Cilj programa je toliko razviti rešitev, da jo ameriško ministrstvo odkupi za lastne potrebe,« je še dodal in pojasnil, da jih DHS povezuje tudi z drugimi deležniki, ki imajo podobne potrebe.

Tomislav Mučić, direktor Netis d.o.o.

Da DHS preizkuša te tehnologije, so v Netisu vedeli že dlje časa, saj so prvi razpis izvedli že leta 2018. »Takrat se nismo prijavili, tokrat pa smo vedeli, da smo z razvojem že močno pred preostalimi in imamo realne možnosti za sprejem v program, zato smo oddali prijavo,« je razložil Pirih. Postopek je potekal v dveh fazah. V prvi so morali pripraviti obsežno dokumentacijo, ki je vključevala opis tehnične rešitve, različne finančne dokumente in časovni potek projekta. Uspešnemu končanju prve faze je sledilo povabilo na intervju, kjer so rešitev predstavili predstavnikom DHS in njihovih agencij. Do podpisa pogodbe je prišlo šele nekaj mesecev po tem, ko so dobili obvestilo, da so bili izbrani.

Junija prvič na obisku v ZDA, drugi obisk sledi jeseni

Junija letos so bili na prvem obisku v ZDA, kjer so sodelovali na SVIP Demo Weeku v Washingtonu. Na dogodku so se skupaj predstavljali podjetja, ki so bila izbrana na razpisih iz prejšnjih let, in letošnji izbranci. »Zanimivo in koristno je bilo osebno komunicirati s predstavniki ameriške vlade ter predstavniki velikih tehnoloških podjetij, kot je Microsoft. Pogovori so bili neposredni in sproščeni, obiskovalci resnično iskreno govorijo o izzivih, potrebah in pričakovanjih glede naših rešitev. Take povratne informacije so zelo dragocene za nadaljnji razvoj,« je dejal Pirih.

S predstavniki DHS so zdaj v stiku vsak teden, v živo pa se bodo znova sestali predvidoma jeseni. »Naš cilj je, da do takrat dosežemo vse ključne kazalnike uspeha, da si zagotovimo možnost za začetek naslednje faze,« je dejal Pirih. Razmišljajo tudi o morebitnem sodelovanju s podjetjem, ki v okviru programa SVIP razvija strojno opremo, v katero bi integrirali Netisovo programsko opremo. »To bi nam omogočilo pokritje vseh scenarijev preverjanja identitete, bodisi prek osebnega preverjanja inšpektorjev bodisi prek fizičnih naprav.«

Podpora, ki bo povečala zaupanje na globalni ravni

»Uvrstitev v program SVIP je izjemna referenca, saj se je vanj uspelo uvrstiti zgolj trem evropskim podjetjem,« je povedal Mučič. Netis je na področju decentraliziranih tehnologij aktiven že od leta 2018. Med drugim tesno sodeluje z evropsko komisijo in v različnih odborih za standardizacijo.

Zaupanje v nove tehnologije se po Mučićevih besedah pogosto začne s podporo javnega sektorja, saj podjetja čakajo na znamenje ali odobritev vlade, preden sama začnejo implementacijo. »Priznanje tako vplivne države, kot so ZDA, je zato izredno pomemben signal drugim državam in organizacijam,« je dejal sogovornik, ki verjame, da je ta referenca odločilna za Netisov položaj na globalnem trgu, saj »predvsem veča zaupanje pri vpeljevanju rešitev, ki jih razvijamo«.

Članek je bil originalno objavljen na spletnem mediju Finance.